Robotik ve Kodlamaya Giriş – 1

Selim Çile
Eğitmen
Bu kurs ilkokul öğrencilerine kodlama ve STEAM kavramlarını öğretir. İlkokul 1. ve 2. Sınıf öğrencileri için idealdir. Daha önce hiç robotik ve kodlama çalışması içerisinde yer almamış ilkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinin de bu kurs ile başlamasını tavsiye etmekteyiz.

Kurs; temel kodlama, algoritma oluşturma, koşullu ifadeler ve döngüler gibi konuları kapsar. Öğrenciler, gerçek dünyadaki robotlara dayalı robot tasarımlarını bir araya getirir, bu da yaratıcılığı, problem çözme becerilerini geliştirmeye ve kodlama ve robotiğin gerçek dünyada nasıl kullanıldığını anlamaya yardımcı olur. Bu kurs öğrencileri gelecekte daha gelişmiş programlama kavramlarına hazırlayacak bir kodlama temeli geliştirmek için tasarlanmıştır.

Lego Spike Essential seti ile dersler yapılacaktır. Set içerisinde yer alan motor, renk sensörü ve 3×3 ışık ekranının kullanımı ve kodlaması gerçek yaşam problemleri üzerinden anlatılarak işlenecektir. 

Kodlama ara yüzü olarak Lego Spike uygulaması kullanılacaktır. Uygulamanın ana programlama dili, Scratch’ i temel alan Simge / Kelime Blokları olarak adlandırılır. Bu kursta simge blok tabanlı kodlama çalışmaları yapılacaktır. 

Her Spike Essential seti üzerinde Lego Education’ ın tavsiyesi doğrultusunda 2 öğrenci çalışacaktır. Öğrenciler kodlama yapabilmek için Lego Spike uygulamasının yüklü olduğu tableti kullanacaklardır. Derslerde her öğrenci o derste yapılması gereken mekanizmayı inşa edecek, gerekli olan kodlamayı arkadaşı ile birlikte yapacaktır. Arkadaşı ile birlikte problem üzerinde birlikte düşünerek takım çalışması içerisinde bulunabilecek ve etkili iletişim becerilerini geliştirecektir.

Kurs iki modülden oluşmaktadır. Aşağıda detaylarını görebilirsiniz.

Modüller

Robotik ve Kodlamaya Giriş – 1
büyük maceralar_steam
ROB 101: Büyük Maceralar
Bilgisayar Bilimleri, Hikaye Anlatımı

Büyük maceralarında Maria, Sofie, Leo, Daniel’ a katılın. Ekip keşfederken ve oynarken onlar için yeni deneyimler inşa edin ve programlayın.

steam_büyük maceralar
ROB 101-inanılmaz lunapark-2
ROB 102: İnanılmaz Lunapark
Mühendislik

Leo, Maria, Sofie ve Daniel ile lunaparkta gönlünüzce eğlenin. Ekibin keyfini çıkaracağı çılgın lunapark oyuncakları tasarlayın, oluşturun ve iyileştirin. Ne yapabilirsiniz?

Başvuru Formu